10% off
WTB HTZ i30 Front Wheel - 29" 15 x 110mm 6-Bolt Black 32H
$29695
$32995
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SKU:
WE5527
Expected Ship Date: Thu May 14
Description
HTZ i30 wheels are the perfect choice for your e-assist trail enduro or downhill bike; ready for more distance more laps more climbs and more descents. With all those “mores” also comes more weight continually bashing on the components of an e-bike. In order to overcome the increased forces induced by the technological progression of modern e-bikes WTB designed the HTZ wheels to be reliable sturdy and safe; keep riders rolling.| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
