Quality Wheels Industry Nine Hydra / DT Swiss EX511 Rear Wheel
$69900
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SKU:
WE2584
Expected Ship Date: Thu May 14
Description
Utilizing the premium quality DT Swiss EX 511 rim these wheels were built to perform whether you're an EWS racer or a weekend shredder. At the heart of these wheels are the Industry Nine Hydra hubs for long life and dependability with supreme engagement to maximize power. These wheels embody unlimited performance and value for the grassroots racer budget.| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |

