Sold out
Sold out
Sold out
Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelset
$95000
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SKU:
B-XN6580
Description
The Classic Enduro S is designed for demanding trails to all mountain adventures providing lightning-fast propulsion courtesy of the Hydra Classic hubs laced to the terrain-taming Enduro S alloy rim. The combination of materials creates a wheelset that's ready for charging those technical trails making these the perfect upgrade for any mountain bike built to attack demanding terrain with long descents.| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
